Pułk 12. Piechoty Księstwa Warszawskiego
2. batalion, 2.kompania

 

Armata z wiedeńskiego Arsenału

Przeczytałem o niej przed kilkunastu laty we wstępie do „Wielkiej Armii” Roberta Bieleckiego. Goszcząc w Wiedniu obiecałem sobie ją odnaleźć – i tak się stało.
Potem zachodziłem do niej jeszcze kilkakrotnie. Leży pośród wielu armat zgromadzonych w wiedeńskim Muzeum Armii; jest jedną z mniejszych, ale dla gościa znad Wisły, z pewnością jest najważniejsza; ma też swoją historię.

 

  • IMG_3202
  • IMG_3211a
  • IMG_3217


23.02.1807 w trakcie szturmu Tczewa, zdobywają ją żołnierze Dąbrowskiego – radość i duma jest tak wielka, że postanowiono wyryć na niej napis przypominający o tym wydarzeniu. Dwa lata poźniej bierze udział w bitwie pod Raszynem – na słynnej grobli, jako jedyne polskie działo wpada w ręce austriackie i po latach trafia do  wiedeńskiego Arsenału.
Wg muzealnego opisu (notabene znacznie różniącego się od przytaczanego przez R.Bieleckiego) ta 6-cio funtowa pruska armata,kalibru 95mm,o długości 175cm  została odlana z brązu w 1781 roku; wyryto na niej dwie łacińskie maksymy: „Pro Gloria et Patria” i „Ultima ratio regis”.

  • IMG_3221
  • IMG_3225
  • IMG_3229


Chcąc odnaleźć tą cząstkę naszej historii, kierujemy się do Arsenału, położonego za Górnym Belwederem (obydwie budowle rozdziela Park Szwajcarski, w którym znajdziemy pomnik Chopina), w pobliżu budowanego „nowego” Dworca Południowego (Sudbahnhof). Wchodząc na dziedziniec przed budynkiem muzeum, skręcamy w lewo, do tyłu – armaty znajdują się w ogrodzonej hali, udostępnianej w godzinach otwarcia muzeum (nie mylić z ustawionymi w szeregu działami wystawionymi pod murami budynku).
© mail: admin na pulk12.pl