Pułk 12. Piechoty Księstwa Warszawskiego
2. batalion, 2.kompania

 

Łąka Laffrey

To jedno z kluczowych miejsc "100 dni" Napoleona.
Po ucieczce z Elby i wylądowaniu 1 marca 1815 w zatoce Juan, 7 marca Cesarz z towarzyszącą świtą dotarł do Laffrey; tu drogę zastąpił mu batalion 5 pułku piechoty liniowej.

Biegnąca z południa na północ, w kierunku odległego o 25km Grenoble, obecna droga N85 opiera się z lewej o stok góry, natomiast z prawej przylega do niej na długości 3km jezioro; tuż za łąką wyrastają domki niewielkiej miejscowości Laffrey, za którą teren opada nagle kilkaset metrów w dół (przed oczami roztacza się wspaniała panorama)i nawet dziś droga schodząca z płaskowyżu jest stroma i niebezpieczna (o czym świadczy m.in.katastrofa autokaru z polskimi pielgrzymami w 2007 roku, w której zginęło 26 osób - tablica przypominająca o tym wydarzeniu widoczna jest na jednym z ostatnich zakrętów przed wiaduktem w miejscowości Vizille, będącą dalekim przedmieściem Grenoble).

 

 


Wróćmy jednak do roku 1815. Poufne negocjacje z dowódcą pułku nie przyniosły rezultatu,siły Napoleona (w tym polscy szwoleżerowie) są zbyt słabe by pokonać przeciwnika; wtedy to Cesarz decyduje się na pokerową zagrywkę - podjeżdża przed front batalionu, rozchyla poły swego płaszcza i wypowiada pamiętne słowa: "Żołnierze.Jeśli jest wśród Was choć jeden,który chciałby strzelić do swego Cesarza, niech to uczyni. Oto jestem!".Zapada cisza,żołnierze stoją z wycelowanymi karabinami,jeden z poruczników wydaje komendę "Ognia", ponawia ją, jednak nie pada żaden strzał, chwila wahania,wtem łamią się szyki batalionu, żołnierze biegną do Napoleona wołając "Niech żyje Cesarz". Jeszcze tego samego dnia Napoleon wkracza do Grenoble,którego bramy otwierają mu rozentuzjazmowani mieszkańcy.

 

Wspominając to wydarzenie Napoleon powie później: "Do Grenoble byłem awanturnikiem. W Grenoble byłem już władcą".
Dziś, na łące Laffrey zwanej "Łąką Spotkania" znajduje się konny pomnik Cesarza wystawiony w 1929 roku (niektóre źródła wspominają o stojących tamże 2 kolumnach zwieńczonych cesarskimi orłami - jednakże piszący tą relację na nie nie natrafił); natomiast we wspomnianym już nieodległym Vizille znajduje się piękny zamek z Muzeum Rewolucji Francuskiej.
© mail: admin na pulk12.pl