Pułk 12. Piechoty Księstwa Warszawskiego
2. batalion, 2.kompania

 

Mianowice

We wsi Mianowice, przy drodze krajowej E28 ze Słupska do Trójmiasta, znajduje się obelisk - ślad pewnego mało znanego epizodu wojny 1806-1807. Było to starcie między siłami freikorpsu Schilla, a patrolem jazdy gen. Michała Sokolnickiego.

Ferdynand Schill (fot. wikipedia.org)

Ferdynand Schill (6 I 1776 - 31 V 1809, pruski oficer, bohater narodowy) był jednym z głównych aktorów sceny wojennej na Pomorzu w 1807 roku. Zorganizował i dowodził freikorpsem - oddziałem ochotników, partyzantów - działającym na tyłach przeciwnika, którego celem był sabotaż i likwidacja mniejszych oddziałów wroga.

Rankiem 18 marca 1807 żołnierze Schilla pod dowództwem porucznika Brunnowa zaatakowali polską i saską kawalerię zakwaterowaną we wsi Mianowice (wówczas Manewitz). Zaatakowany oddział pospolitego ruszenia stracił, wg źródeł pruskich 32 zabitych, 25 rannych i 7 pojmanych, z czego straty polskie to 1 oficer 5 rycerzy, 10 pocztowych i 7 koni. (dane z książki Hieronima Kroczyńskiego "Wojsko Polskie na pomorzu zachodnim i Krajnie w 1807")


Dziś w przybliżonym miejscu stoczenia potyczki stoi obelisk odsłonięty we we wrześniu 1910 przez królową Prus, cesarzową Augustę Wiktorię. Co ciekawe i warte podkreślenia, na napisie (odtworzonym na współczesnej tablicy) brakuje wspomnienia o żołnierzach saskich.

Napisz co myślisz:
© mail: admin na pulk12.pl