W Turwii (powiat kościański), w otoczeniu gęstego parku stoi pewien pałac, którego historia silnie związana jest z czasami napoleońskimi. Jest to majętność należąca niegdyś do rodziny Chłapowskich, w tym do jednego z najbardziej znanych bohaterów tamtych wydarzeń - Dezyderego Chłapowskiego.
Turew w rękach Chłapowskich znalazła się w połowie XVIII wieku. Została odkupiona przez Ludwika Chłapowskiego od rodziny Radomickich. Pałac, w stylu barokowym, wzniesiony został w latach sześćdziesiątych XVIII wieku przez dziadka Dezyderego, kasztelana międzyrzeckiego - Stanisława Chłapowskiego.
Obiekt był kilkakrotnie modyfikowany. Zmiany te doprowadziły do pojawienia się nowych stylów architektonicznych w bryle budowli. Elementem najbardziej odcinającym się od głównej masy kompleksu jest neogotycka kaplica p.w. NMP Niepokalanie Poczętej (w jej wnętrzu znajdują się dwie tablice z nazwiskami członków rodziny).
Interesującym elementem pałacu jest jego nietypowy fronton. We wszystkich szlacheckich majątkach, w centrum zainstalowanego nad wejściem frontonu odnajdujemy herby rodzin - właścicieli. W Turwii jest jednak inaczej. Generał Dezydery Chłapowski, prekursor postępu, znany ze swej pracy organicznej nakazał zdjąć herb, a w jego miejscu zamontować zegar.
Pałac wraz z otaczającym go parkiem (równie wiekowym jak sama budowla) pamiętają jeden z ciekawszych epizodów życia naszych przodków w czasach Empiru. Jest to uczta, jaką ojciec Dezyderego - Józef Chłapowski (znany z silnych typowych cech polskiego szlachcica) ugościł wyruszających na front wojny 1812 roku Szwoleżerów Gwardii. Niepotwierdzoną informacją jest to, iż podobno jednym z gości na uczcie był sam Napoleon. Podobno opisana przez Mickiewicza w XII księdza "Pana Tadeusza" uczta w Sopolicowie była inspirowana opowieściami o słynnym obiedzie na dworze u Chłapowskich. Informacja ta wydaje się o tyle prawdopodobna, iż nasz Wieszcz Narodowy dobrze znał ten region.
Po II Wojnie Światowej majątek przeszedł w ręce państwa. Założono tam Instytut Ekologii PAN, który istniejąc do dziś, kultywuje tradycje zainicjowane przez postępowego Generała.
© mail: admin na pulk12.pl