Pułk 12. Piechoty Księstwa Warszawskiego
2. batalion, 2.kompania

 

Kamienna Góra

Wiosną 1813, po wygranych przez Napoleona bitwach pod Lutzen i Budziszynem, wojska sprzymierzonych wycofały się na Dolny Śląsk; tam zastał je rozejm zawarty w czerwcu tegoż roku w Pielaszkowie. Armiom towarzyszyli ich władcy: car Aleksander I i król Fryderyk Wilhelm III.

Monarchowie kilkakrotnie spotykali się, m.in. w Dzierżoniowie, Lądku Zdroju i Kamiennej Górze. W tej ostatniej (położonej nad Bobrem, opodal czeskiej granicy), 10 sierpnia 1813 - Aleksander i Fryderyk Wilhelm – wzięli udział w paradzie wojskowej (prawdopodobnie był to 30 tys. korpus gen.Langerona) oraz zawitali do tamtejszego zamku Grodztwo (niem.Kreppelhof). W 1880, na pamiątkę tamtego wydarzenia, wystawiono kamienny obelisk, który dotrwał do naszych czasów – niestety znaczna część napisów została zniszczona.

Podobny los spotkał wspomniany zamek, który przetrwał zawieruchę wojenną, następnie objęty w posiadanie przez PGR spłonął w 1964, a jego pozostałości przez kolejne lata rozkradano.

  • P1170518
  • P1170519
  • P1170522
  • P1170523
  • P1170524
  • P1170528

Pomnik stoi na wzgórzu, na północ od centrum miasta, przy drodze do Antonówki (obecnie dzielnicy miasta). Trafimy tam jadąc od dworca autobusowego lub kolejowego ul. Bohaterów Getta (po ok. 300-400m na łuku drogi, przed stacją benzynową Orlen wspomniana ulica odbija w lewo!), po prawej za stacją mijamy ruiny zamku, docieramy do skrzyżowania i skręcamy w ul. Jesionową, przejeżdżamy tory kolejowe, a następnie jadąc pod górę ok.700m docieramy pod pomnik. Obelisk widoczny jest już z daleka, po prawej stronie drogi, niestety ostatnie 100m pokonujemy idąc zbożem, bowiem doprowadzająca dróżka została kilkakrotnie zaorana, przez dzierżawiącego pole rolnika. Innym wariantem dotarcia pod pomnik jest odbicie z krajowej „5-tki”, prowadzącej z Kamiennej Góry do Bolkowa, na pierwszym skręcie za światłami w lewo, w ul. Zamkową; po chwili po lewej widzimy wspomniane ruiny, po prawej oczyszczalnię ścieków, następnie docieramy do skrzyżowania z ul. Bohaterów Getta, ul. Zamkowa zmienia nazwę w Jesionową.

Niestety, chcący zobaczyć obelisk na historycznym miejscu muszą się pospieszyć – z doniesień internetowych wynika, że zapadła decyzja o przeniesieniu go na inne miejsce – na wzgórzu powstanie fabryka w ramach Specjalnej Strefy Ekonomicznej…
© mail: admin na pulk12.pl