Pułk 12. Piechoty Księstwa Warszawskiego
2. batalion, 2.kompania

 

Włościejewki i weteran Somosierry

Włościejewki – tu mieszkał wraz z żoną i dziećmi pułkownik Andrzej Niegolewski, szwoleżer spod Somosierry, zanim przeniósł się do Niegolewa.

Należał do grona najaktywniejszych działaczy społecznych w Wielkim Księstwie Poznańskim. Był długoletnim posłem na sejm prowincjonalny, gdzie pomimo głuchoty występował gorąco broniąc równouprawnienia języka polskiego w życiu publicznym. Opierając się na zapisach zawartych w konstytucji z 1815 opublikował w tej sprawie pracę „Wola królewska i jej wykonanie w Wielkim Księstwie Poznańskim”. Kiedy francuski historyk przedstawił nieprawdziwą wersję słynnej szarży, pułkownik z pomocą syna Władysława napisał dwie broszurki: „Samo-Sierra”, Poznań 1854 i „Les Polonais a Samo-Sierra” Paris 1854 i 1855, które wydał własnym sumptem, konsultując przedtem treść z kolegami przebywającymi na emigracji. Do dziś są one podstawowym źródłem do tego wydarzenia w kampanii hiszpańskiej 1808.

We Włościejewkach przetrwał klasycystyczny parterowy dwór, zbudowany w połowie XIX wieku przez Andrzeja Niegolewskiego. Jego spadkobiercy dobudowali w końcu XIX w. dwupiętrową „kamienicę”. Czterokolumnowy portyk z trójkątnym frontonem dodano w początkach wieku XX. Nieduży park z przełomu XVIII/XIX w. (4,25 ha) jest zaniedbany.

  • P1050317
  • P1050318
  • P1050319
  • P1050320_stitch
  • P1050322_stitch

Opis dawnego majątku Andrzeja Niegolewskiego umieszczamy za zgodą jej autorki, pani Doroty Matyaszczyk (Anna Jabłońska, Dorota Matyaszczyk, „NAPOLEON I JEGO EPOKA W WIELKOPOLSCE”, XIV Europejskie Dni Dziedzictwa Kulturowego w Wielkopolsce 2006).
© mail: admin na pulk12.pl