Pułk 12. Piechoty Księstwa Warszawskiego
2. batalion, 2.kompania

 

Elbląg i Marszałkowie Cesarstwa

Murat – najbardziej brawurowy. 8 maja 1807 r. Napoleon przybył do Elbląga, aby wizytować rozłożone tam oddziały pod królem Neapolu. Rewia 18 tys. kawalerzystów Murata odbyła się na Polu Nowomiejskim, wzdłuż dzisiejszej ul. Grunwaldzkiej. Cesarz obserwował ją ze wzgórza Winnica.

Szef. Sam Napoleon nocował w domu Gotthilfa Struensee, dyrektora banku. Jednakże budynek przy Placu Słowiańskim został rozebrany w 1831 r., a na jego miejscu wznosi się teraz gmach poczty.

Davout – najzdolniejszy. Kwaterował w budynku dzisiejszego Nadleśnictwa Elbląg w parku leśnym Bażantaria przy ul. Marymonckiej. Budynek ten...

...pochodzi z 1801 r., kiedy to konsul rosyjski, August Abbeg zbudował pałacyk neogotycki i gospodę, której budowę ukończył w 1811 r. Gospoda jest przebudowana, ale pełni swą funkcję do dziś – znajduje się w niej „Restauracja Myśliwska”.

W 2. połowie XIX w. postawiono obok niej muszlę koncertową i amfiteatr...

Bernadotte – najsprytniejszy. W leżących nieco na wschód od Elbląga Słobitach (pow. braniewski, gm. Wilczęta), w styczniu 1807 r. w pałacu zu Dohnów kwaterował przyszły król Szwecji. Niestety z pałacu zostały tylko ruiny, gdyż został spalony w 1945 r. Na dole strony slobity.com.pl można obejrzeć krótką wirtualną rekonstrukcję wnętrz pałacu (zrealizowaną dzięki inwentaryzacji w 1944 r.).
© mail: admin na pulk12.pl