Pułk 12. Piechoty Księstwa Warszawskiego
2. batalion, 2.kompania

 

Boguszyn, majątek Ludwika Sczanieckiego

Patrząc na mapę Wielkopolski, możemy wyznaczyć trójkąt o ramionach opartych o miejscowości: Jarocin, Śrem i Środa Wielkopolska. W centralnym punkcie tej figury, na drodze numer 436 odnajdziemy miejscowość Boguszyn. Przejeżdżając przez nią natrafimy na pozostałości interesującego niegdyś majątku:

  • P1050324
  • P1050325
  • P1050326
  • P1050327

Ten pozostający w nie najlepszej kondycji gmach to pozostałości dworu Ludwika Sczanieckiego - pułkownika, adiutanta gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, autora pamiętników. Dwór został wniesiony dla Sczanieckich (herb Ossoria) w miejscu starszej konstrukcji (wieś należała do nich od XVII wieku). Zaprojektowano go w stylu neogotyckim. Pozostałości widocznej na zdjęciu bramy wjazdowej pochodzą z drugiej połowy XIX wieku.

W pracy p. Doroty Matyaszczyk i Anny Jabłońskiej odnajdujemy następującą notatkę o Boguszynie:

Boguszyn (gmina Nowe Miasto, pow. średzki) – tu w 1789 urodził się Ludwik Sczaniecki, przyszły pułkownik i adiutant gen. Dąbrowskiego. Uczestniczył w wojnach napoleońskich, w wyprawie moskiewskiej został ranny i wrócił z odmrożeniami. Przyjaźnił się z Dąbrowskimi i często ich odwiedzał w Winnejgórze. Generał uczynił go opiekunem małoletnich dzieci i wykonawcą testamentu. Sczaniecki zakładał wolnomularską organizację o charakterze narodowym - Związek Kosynierów. Walczył w powstaniu listopadowym dowodząc sformowanym przez siebie i wystawionym częściowo własnym kosztem 2 pułkiem jazdy kaliskiej. Osadzony za spiskowanie w więzieniu w Berlinie, zwolniony, uczestniczył w powstaniu 1848. Uczestniczył w pracach Kasyna Gostyńskiego, Towarzystwa Naukowej Pomocy i komitetu „Bazar”. Zmarł w Paryżu w 1854, pochowano go w kościele w Brzostkowie (...), a jego pogrzeb stał się wielką manifestacją narodową.

 
© mail: admin na pulk12.pl