Pułk 12. Piechoty Księstwa Warszawskiego
2. batalion, 2.kompania

 

Rivoli

Niewielka miejscowość Rivoli Veronese położone 20km na północny-zachód od Werony oraz 10km na wschód od brzegów jeziora Garda przeszła do historii dzięki świetnemu zwycięstwu gen.Bonapartego nad Austriakami.

Jest styczeń 1797. Mija już prawie rok od chwili gdy Bonaparte poprowadził swoją "obdartą" Armię Italii ku "najżyźniejszym równinom świata". Najpierw w serii kolejnych zwycięstw pokonuje armię piemoncką,potem zwycięża Austriaków pod Lodi,zmuszając ich do wycofania się za mury Mantui. Mający odblokować twierdzę austriacki gen. Wurmser doznaje kilku porażek i sam zasila jej garnizon. Na pomoc obleganym Wiedeń posyła kolejną armię pod dowództwem gen. Alvinzy`ego,ale i ta zostaje pobita w listopadzie 1796 pod Arcole. Po 2 miesiącach Alvinzy ponawia próbę - wojska maszerują na południe doliną Adygi - najkrótszą droga łączącą Tyrol z Mantuą. Bonaparte na wieść o ruchach wroga pośpiesznie ściąga swe wojska pod Rivoli, leżące na prawym brzegu Adygi u wylotu doliny.

O świcie 14.01.1797 rozpoczyna się bój; Francuzi zajmują pozycje na wzgórzach na północ od miasteczka,prawe skrzydło opierając o brzeg rzeki, zza której nęka ich artyleria wroga; 50 km na południe na wynik starcia oczekuje gen. Wurmser.
O godz.17 bitwa dobiega końca - Francuzi zwyciężają; kilka tygodni później nie doczekawszy pomocy Mantua kapituluje.
Lombardia jest w rękach Bonapartego,droga na Wiedeń stoi otworem. W październiku 1797 Francuzi są już u bram habsburskiej stolicy- zostaje zawarty pokój w Campo Formio. Kilka lat później w uznaniu zasług Cesarz mianuje marszałka Massenę księciem Rivoli.


Śladów stoczonej bitwy możemy szukać w Muzeum Napoleońskim, znajdującym się w centrum miasteczka w jednopiętrowym budyneczku nieopodal kościoła.W kilku salach wsród eksponatów zobaczyć można obrazy, litografie,dokumenty,mundury,broń,figurki oraz dioramę bitwy. Przygladajac się uważnie odnajdziemy również polonicum - litografię przedstawiajacą Napoleona wizytujacego polskie oddziały we Włoszech 10.06.1805 (szczególnie godne polecenia kolegom z Legii Polsko-Włoskiej z Nysy).

Nad Rivoli góruje Wohlgemuth zwany też Fortem Rivoli - doceniając strategiczne położenie zbudowali go Austriacy w połowie XIXw., by po kilkunastu latach został przejęty przez Włochów.

Wspomniane wzgórze przesłania w dużej mierze widok na pole bitwy, na którym w 1806, przy mogile francuskich żołnierzy wybudowano pomnik upamiętniający zwycięstwo Bonapartego.W 1814 został zniszczony przez Austriaków - jego pozostałości leżą wokół nowego obelisku; na jednym z kamieni przedstawiono pierwotny wygląd pomnika. By dotrzeć w to miejsce należy kierować się na północ od miasta,zostawiając wzgórze z fortem po prawej stronie; otoczony drzewami stoi "wciśnięty pomiędzy łukiem Adygi a autostradą A22 Brenner-Modena.


Będąc w okolicy warto też odwiedzić odległe o 30km na południowy-zachód Solferino -miejsce zwycięskiej bitwy Napoleona III nad Austriakami z 1859 (aby łatwo odnaleźć to miejsce szukajmy na mapie południowego brzegu Gardy z półwyspem wrzynającym się po środku w jezioro z malowniczym miasteczkiem Sirmione; 10km na południe,poniżej autostrady A4 Brescia-Padva znajduje się San Martino di Battaglia.Solferino jest kilka kilometrów dalej,jednakże największe atrakcje czekają nas właśnie w San Martino).

Dla wytrwałych polecam również Custozzę ok.15km na wschód od San Martino w kierunku Werony a równocześnie 30km na południe od Rivoli - miejsce 2 wiktorii habsburskich(kuriozum): w 1848 pobił tu Piemontczyków feldmarszałek Radetzky(ten od Marsza J.Straussa), natomiast w 1866 arcyksiążę Albert stacza zwycięską bitwę z Włochami (mimo to na skutek klęski pod Sadową, Austriacy tracą Północne Włochy - wtedy to właśnie Włosi obsadzają fort Wohlgemuth w Rivoli).
© mail: admin na pulk12.pl