Pułk 12. Piechoty Księstwa Warszawskiego
2. batalion, 2.kompania

 

Znajdziesz tu książki, które czytamy, które mniej lub bardziej doceniamy i o których chcemy parę słów powiedzieć...

"Cesarskie bagnety" - George Nafziger

Pozycja, którą chcemy dziś polecić to praca znanego badacza tematyki czasów napoleońskich - George'a Nafzigera. Jego książka "Cesarskie bagnety - Taktyka napoleońskich baterii, batalionów i brygad na podstawie regulaminów z epoki" to niezwykle interesujący elementarz wiedzy dotyczącej taktyki pola bitwy początków XIX wieku.

Czytaj więcej: "Cesarskie bagnety" - George Nafziger

"Honor Legionu" - Andrzej Sawicki

W naszej kulturze popularnej, często spotykamy się z określaniem pewnych zjawisk, nowinek, określeniem "polski ..." z nazwą przedmiotu, który znamy w podobnej formie, ale pochodzący z Zachodu. W nomenklaturze piłkarskiej Legia Warszawa, to taki "polski Real Madryt".
Odwiedzając jakiś czas temu pobliską księgarnię natknąłem się na książkę o tytule "Honor Legionu. Bóg, Ojczyzna, Sława i Pieniądze… Kampanie Kazimierza Luxa". Nie zaglądając do środka, ani na tylną okładkę, od razu pomyślałem - O! Mamy "polskiego Richarda Sharpe'a"!

Czytaj więcej: "Honor Legionu" - Andrzej Sawicki

Pamiętniki Franciszka z Błociszewa Gajewskiego

Wspomnienia spisane przez Franciszka Gajewskiego to bez wątpienia jedne z najlepszych memuarów jakie miałem przyjemność czytać. Autor opisuje wydarzenia swojego życia w kontekście wydarzeń politycznych z lat 1802-1831. Najbardziej interesującą dla pasjonata epoki napoleońskiej częścią (największą zarazem) jest pierwszy tom pamiętników. Zwiera on klamrą lata 1802-1815. Drugi tom traktuje o czasach Królestwa Kongresowego i Powstania Listopadowego.

Czytaj więcej: Pamiętniki Franciszka z Błociszewa Gajewskiego

Taktyka armii rosyjskiej w dobie wojen napoleońskich - Aleksander i Jurij Żmodikow

Czytając popularne pozycje dotyczące wojen napoleońskich, często napotykamy się na punkt widzenia autora, z którego dociera do nas obraz ulegający pewnej profrancuskiej aberracji. Co intrygujące, nie zawsze ten trend idzie w parze ze skłanianiem się pisarza ku sprawie Napoleona Bonaparte. Wynika on czasem z braku solidnej podstawy do przedstawienia nieocierającej się o banał i komunały charakterystyki strony przeciwnej.

Czytaj więcej: Taktyka armii rosyjskiej w dobie wojen napoleońskich - Aleksander i Jurij Żmodikow

Digby Smith - "Lipsk 1813"

Wyjazd na 199 rocznicę Bitwy Narodów skłonił mnie do sięgnięcia po dawno temu kupioną książkę Digbiego Smitha - "Lipsk 1813" z wydawnictwa Finna. Największa bitwa epoki napoleońskiej, trwała trzy dni (de facto cztery - z jednym dniem przerwy). Pół miliona ludzi zgromadzonych w jednym miejscu w celu rozstrzygnięcia o losie Europy musiało zapowiadać wydarzenia o dużym rozmachu, skomplikowanym obrazie pola bitwy i znacznej roli przesądzającego czasem o bitwie - przypadku.

Czytaj więcej: Digby Smith - "Lipsk 1813"

Oficer Największych Nadziei - Marian Brandys

Marian Brandys to zdecydowanie jeden z tych pisarzy - reportażystów, po którego książki zacząłem sięgać w ciemno. Tym razem z kunsztem pisarskim pana Brandysa miałem przyjemność spotkać się w "Oficerze Największych Nadziei".

Czytaj więcej: Oficer Największych Nadziei - Marian Brandys
© mail: admin na pulk12.pl