Pułk 12. Piechoty Księstwa Warszawskiego
2. batalion, 2.kompania

 

Robert Bielecki - „Marszałek Ney”

W 1998, Państwowy Instytut Wydawniczy, w swoim cyklu „Biografii Sławnych Ludzi” wydał pozycję poświęconą marszałkowi Neyowi, autorstwa znanego historyka czasów napoleońskich Roberta Bieleckiego.
Michel Ney, przeszedł do historii, będąc jednym z filarów legendy napoleońskiej.

Niezastąpiony dowódca straży tylnej w trakcie odwrotu z Portugalii i Rosji, ale zarazem ten, który, odegrał niechlubną rolę w kwietniu 1814, w dniach poprzedzających abdykację Cesarza oraz  gdy obiecał Ludwikowi XVIII w trakcie „100 dni” przywieźć Napoleona w żelaznej klatce; zwycięzca spod Elchingen i Frydlandu, ale i ten, który spóźnił się pod Iławę i zaprzepaścił Budziszyn; i wreszcie dzielny żołnierz, który znalazł śmierć nie na polu bitwy lecz przed plutonem egzekucyjnym. Napoleon po latach uznał,że mianowanie go na marszałka było błędem, ponieważ „był to tylko doskonały dowódca dywizji”.
    Bielecki, przedstawiając swego bohatera, zachowuje dla niego sporo sympatii i zrozumienia, będąc jednocześnie surowym sędzią dla Napoleona. Biografia napisana jest przystępnie - dla szerokiego czytelnika - miejscami wręcz porywająco (odwrót spod Moskwy); styl autora, jak przystało na dziennikarza i wieloletniego korespondenta PAP, jest lekki, ale zarazem treściwy. Opisując kolejne kampanie i bitwy (ponad 2/3 książki to okres 1812-1815) często napotykamy akcenty polskie, mile łechcące poczucie naszej dumy narodowej.
Tekst opatrzony został kilkudzisięcioma ilustracjami i….. ani jedną mapą bądź szkicem!!!, co przyprawia czytelnika o „białą goraczkę” i jest największą wadą książki, zwłaszcza że losy Neya poznajemy z perspektywy jego wojennych zmagań (swoją drogą to dosyć częsta i dodam, niezrozumiała przypadłość autorów piszących historyczne książki).
Biografia Neya,to z pewnością pozycja godna polecenia, dla wszystkich miłośników historii, pamiętajmy jednak przed lekturą zaopatrzyć się w stosowne mapy.

Andrzej
© mail: admin na pulk12.pl