Pułk 12. Piechoty Księstwa Warszawskiego
2. batalion, 2.kompania

 

"Pojedynek" - Józef Konrad Teodor Korzeniowski

Dupont i Fournier to nazwiska dwóch francuskich huzarów, których historia posłużyła Józefowi Konradowi Korzeniowskiemu do napisania mistrzowskiego opowiadania pt. "Pojedynek". Losy dwóch napoleońskich żołnierzy D'Huberta i Feraud niczym w lustrzanym odbiciu ukazują konflikt ich rzeczywistych pierwowzorów, jednocześnie stają się materią, w której znakomity marynista polskiego pochodzenia ukazuje swój pisarski kunszt. "Pojedynek" jest chyba jedną z niewielu pozycji, w których Korzeniowski odbiega od tematu morza i jego zdobywców.
Być może, jako człowiek, którzy przeżył prawie połowę XIX wieku, który może znał weteranów tamtych dni - uległ magii czasu Bonapartego. Puścił wodze swego pióra i zamiast w fale morza, zanurzył swój twórczy zapał w oceanie  ludzkich spraw jakie przelewały się wzdłuż i wszerz Europy na początku wieku.
Konrad, jak we wszystkich swoich opowiadaniach, nie ogranicza się do próżnej opowieści, do przekazania ciągu nic nieznaczących wydarzeń. Bohaterowie, miejsca, czas - to tylko osnowa dla pytań i problemów, do których autor sprowadza czytelnika. Walka D'Huberta i Feraud'a, ich spotkania, uczucia, kierujące nimi motywy, to gorący tygiel, w którym stapiają się przeciwstawne ludzkie charaktery. Korzeniowski w charakterystyczny sobie sposób kreuje postacie w tragicznych konfliktach. Wystawia na próbę ich osoby, nagina brzemieniem wydarzeń, starając się zbadać próbę materii, z której utkane są ich dusze. Honor, duma, moralność, służba, poświęcenie, sens życia i śmierci, granica między czystością a grzechem oraz problem z absolutną i relatywną oceną wydarzeń - to typowe dla Konrada problemy, które i w "Pojedynku" oczekują na znalezienie odpowiedzi.
Czy to opowiadanie jest opowieścią "napoleońską"? Tak, jest nią. Osiada w tym pasjonującym nas okresie, spina klamrą niemal całą erę, sięga do jej wydarzeń i jej postaci. Jednocześnie nie - nie jest nią - gdyż to tylko forma dla pytań i problemów, jakie są domeną autora, które dręczą ludzkie życie niezależnie od miejsca i czasu, w którym człowiek żyje.
Czy warto przeczytać? Zdecydowanie.

Napisz co myślisz:
© mail: admin na pulk12.pl