Pułk 12. Piechoty Księstwa Warszawskiego
2. batalion, 2.kompania

 

Pamiątki i rekonstrukcje historyczne epoki napoleońskiej w Polsce jako atrakcje turystyczne, Katarzyna Rojek

Przedstawiamy Wam jeden z najciekawszych dokumentów, artykułów na stronie. Jest to praca magisterska naszej woltyżerki Kasi Rojek. Na niniejszym widoku przedstawiamy jedynie wstęp do pracy, całość zaś można obejrzeć klikając w poniższy link.

 

Dziękujemy Kasi za podzielenie się z Pułkiem swoją cierpliwą, ważną i interesującą pracą!

Wyraźnie zastrzegamy - w sprawie wszelkich aspektów związanych z kopiowaniem pracy, używaniem jej, cytowaniem i innymi działaniami - należy KONIECZNIE skontaktować się z autorką Pracy. Kontakt można uzyskać u dowódców Pułku - adresy i telefony na stronie poświęconej rekrutacji.

Zapraszamy do czytania!

 


Rozdział 1. Wstęp

Tematem niniejszej pracy - opis miejsc i pamiątek związanych z pobytem Napoleona oraz innymi znaczącymi  postaciami i ruchem rekonstruktorskim epoki napoleońskiej na terenie Polski – jest wynikiem moich zainteresowań historią tego okresu, które pojawiły się w czasie nauki w liceum w postaci fascynacji osobą Cesarza Francuzów. Pierwszą (i jak dotąd jedyną) rekonstrukcję historyczną z zajmującej mnie epoki, obejrzałam jako widz w 2002 r. na gdańskich Fortach Grodzisko – była to inscenizacja oblężenia miasta 1807 r. Była to dla mnie zupełnie nowa forma prezentacji historycznej. W lutym 2006 r. miałam szczęście natrafić na artykuł w „Dzienniku Bałtyckim” o rekrutacji do gdańskich oddziałów, odtwarzających wojska napoleońskie i pruskie. Jako fan Bonapartego „zaciągnęłam się” do armii Księstwa Warszawskiego i działam w niej do tej pory (w 12. pułku piechoty). Mówi się, że rekonstrukcja jest pasją na całe życie – i jest to niewątpliwe prawda. Z tego hobby wziął się pomysł na temat pracy magisterskiej. Podróżując po polach bitew z całej polski i Europy, co rusz natrafia się na jakieś pamiątki wojen napoleońskich – te, przy których wystawia się warty honorowe, ale i te zaniedbane i zapomniane. Trzeba tylko wiedzieć, gdzie szukać. Temu ma służyć poniższe opracowanie.

(...)

Pobierz plik (40 mb)

 


Napisz co myślisz:
© mail: admin na pulk12.pl