Pułk 12. Piechoty Księstwa Warszawskiego
2. batalion, 2.kompania

 

Ślesin

Kilkanaście kilometrów na północ od Konina,u zbiegu 2 jezior leży niewielkie miasteczko Ślesin. Miłośników historii czeka tu nie lada niespodzianka – jedyny na ziemiach polskich Łuk Triumfalny Napoleona.

 

 

Jak głosi wisząca na nim tablica, zbudowany został przez mieszkańców w 1812, oczekujących na powrót zwycięskich wojsk napoleońskich z wyprawy na Rosję. Napoleon przejeżdżał przez Ślesin w trakcie kampanii 1807,jednak nie dane mu było zawitać tam powtórnie. Klasycystyczny łuk,składa się z arkady głównej,której towarzyszą po bokach 2 mniejsze; na niebieskiej fasadzie znajdują się 4 białe pionowe pasy mające imitować kolumny,które zwieńczone są jońskimi głowicami;szczyt budowli zdobi orzeł napoleoński.

Co do samej budowli istnieje wiele niejasności: począwszy od daty powstania i jej fundatora (wg innej wersji w roku 1811 wystawił go właściciel miasteczka i dóbr okolicznych Walkanowski),po osobę którą miał uczcić (wymieniani są książę warsz. Fryderyk August i car Aleksander I) oraz figurę orła (napoleoński lub kongresowy). Budowla,nosząca również nazwę Bramy Napoleona, w 1972 została poważnie uszkodzona przez przejeżdżający dźwig – odnowioną ją w latach 1976-77.

Do Ślesina dotrzemy jadąc z Konina drogą krajową nr 25 na północ, w kierunku Inowrocławia(m.in.z drogi widać dzwonnicę i ogromną kopułę sanktuarium w Licheniu); w miasteczku skręcamy w prawo na drogę nr 263 prowadzącą do Sompolna i po ok.1km, na krańcu miasteczka, przejedziemy pod łukiem (pod główną arkadą przebiega prawy pas jezdni).

Napisz co myślisz:
© mail: admin na pulk12.pl