Pułk 12. Piechoty Księstwa Warszawskiego
2. batalion, 2.kompania

 

Kamionka - grobowiec Wyssenhoffów

Kamionka to wieś położona w województwie lubelskim, w powiecie lubartowskim. Znajduje się w niej grobowiec rodziny Wyssenhoffów założony przez córkę "naszego" pułkownika Jana Weyssenhoffa Helenę, po jego śmierci 19 maja 1848.

Grobowiec zachował się dobry stanie do dziś.

Dwa zdania przypomnienia o Janie Wyssenhoffie: uczestnik wojny roku 1792 oraz Insurekcji Kościuszkowskiej, major, a później pułkownik 12. Pułku Piechoty Księstwa Warszawskiego. Następnie generał brygady kawalerii, a w czasach Królestwa Kongresowego generał dywizji i jeden z najważniejszych dowódców wojska w Powstaniu Listopadowym (min jemu chciano powierzyć dowództwo nad zrywem).

Ceniony przez podkomendnych, rzetelnie podchodził do swoich obowiązków, dbał o podległych mu żołnierzy. Odznaczony między innymi Legią Honorową i Virtuti Militari.

W 1824 nabył od ks. Adama Czartoryskiego wieś Samoklęski w województwie lubelskim. Po roku 1931 został zesłany do Kostromy, z której powrócił w 1833 i osiadł w swoim majątku. Tam zmarł, skąd został przewieziony do Kamionki, gdzie ostatecznie spoczęły jego doczesne szczątki.

Napisz co myślisz:
© mail: admin na pulk12.pl