Pułk 12. Piechoty Księstwa Warszawskiego
2. batalion, 2.kompania

 

"Wisła. 1047 tajemnic"

 Przewodnik „Wisła.1047 tajemnic” (wydany przez Fundację Marka Kamińskiego) to niezła cegła – 400 stron tras turystycznych i zdjęć wzdłuż i w okolicach rzeki Wisły, szlaki kajakowe, żeglarskie, piesze, rowerowe, fotograficzne, dla dzieci, samochodowe, kulinarne, a przede wszystkim – napoleońskie!

 

Chwaląc się zasłużenie ja żem napisała ten szlak, jak i przygotowywałam i redagowałam cały przewodnik. Nadwiślańskie trasy napoleońskie są dwa – 1807 roku, biegnący przez Warszawę, Jabłonną, Modlin, Toruń, Grudziądz, Gardeję, Kwidzyn i Tczew do Gdańska oraz 1809 r. – z Raszyna przez Ostrówek, Puławy i Sandomierz do Krakowa. Oba szlaki będą też opisane na stronie www.szlakwisly.pl

Powiązanie Wisły i wojsk napoleońskich może być dość zaskakujące, ale wiele działań miało miejsce nad tą rzeką, a sam cesarz gościł w nadwiślańskich miejscowościach. Trzeba podkreślić, że dla żołnierzy tamtej epoki rzeki były albo przeszkodą do pokonania (jak w Toruniu w 1809), albo elementem obronnym (widły Wisły i Bugo-Narwii okalające Twierdzę Modlin), albo szlakiem komunikacyjnym (działa oblężnicze pod Gdańsk transportowano Wisłą z Warszawy i Torunia).

1047 tajemnic Wisły jest pierwszym przewodnikiem po Wiśle od półwiecza.

Kasimierz

Napisz co myślisz:
© mail: admin na pulk12.pl