Pułk 12. Piechoty Księstwa Warszawskiego
2. batalion, 2.kompania

 

Pokazy napoleońskie w szkołach

W dniach 28 maja i 10 czerwca 2014 roku Stowarzyszenie 12 Pułku Piechoty Księstwa Warszawskiego odwiedziło pięć szkół pod patronatem Józefa Wybickiego znajdujących się w Wejherowie, Rumi, Gdyni, Niedamowie i Parchowie.

Celem wizyty były pokazy dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych, finansowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego. Ideą, która przyświecała wizytom w szkołach była chęć pokazania historii czasów napoleońskich, szczególnie zaś bliższe przedstawienie uczniom patrona ich szkoły. Narracja o Józefie Wybickim i jego czasach była ubarwiona opowieścią i prezentacją wyglądu żołnierza Księstwa Warszawskiego i jego uzbrojenia oraz pokazem musztry wojskowej. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się musztra, do której zapraszaliśmy uczniów i nauczycieli. Dzięki temu zabiegowi dzieci mogły poznać proste komendy żołnierskie i ciężar karabinu żołnierza. Dodatkowo uczniowie mogli zobaczyć i dotknąć pamiątki z epoki napoleońskiej: kule armatnie i karabinowe czy skałki. 

Zorganizowane przez nas pokazy spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem ze strony uczniów i nauczycieli. Wielu nauczycieli pochwaliło sposób naszej prezentacji, zgodnie twierdząc, że lekcje żywej historii najlepiej oddziałują na młodych ludzi, promując przez to wartości pamięci i tożsamości. Wielu z nich wyraziło także chęć przeprowadzenia kolejnych pokazów. 

  • SSA43349
  • SSA43358
  • SSA43367
  • SSA43379

Projekt dofinansowano ze środków:

Napisz co myślisz:
© mail: admin na pulk12.pl