Pułk 12. Piechoty Księstwa Warszawskiego
2. batalion, 2.kompania

 

Teoria skręcania ładunków

Każdą bitwę jaką odbywamy poprzedza czas skręcania ładunków. Jest to proces dość czasochłonny, gdyż wymaga uwagi, precyzji i zachowania szczególnych środków ostrożoności ze względu na posługiwanie się prochem. Ładunki (inaczej "patrony" od niem. Patrone) tworzymy z trzech zasadniczych elementów:

  1. Kartki papieru skręcanej w tutkę
  2. Ołowianej kuli (jeśli strzelamy "na ostro" np do tarczy)
  3. Prochu

Szablon kartki do patrona


Niezbędne do produkcji narzędzia to:

  1. Drewniany wałek do skręcania papieru
  2. Podkładka z wgłębieniem (element nieobligatoryjny)
  3. Miarka do prochu

 


Kolejne czynności prowadzące do zmontowania jednego ładunku przedstawia poniższy rysunek:
Opis czynności:
I. Na drewnianym wałku (o długości ok 19cm i średnicy odpowiedniej dla kalibru karabinu) skręcamy papier tak, że najdłuższy bok trapezu kartki powinien być krawędzią, od której rozpoczynamy skręcanie. Jeśli wykonujemy ładunek zaopatrzony kulą, umieszczamy ją od strony zagłębienia w wałku. Skręcanie powinno być solidne i szczelne, ale z umiarem, tak aby wałek dało się bez wysiłku wyjąć z tutki.
II. Skręconą tutkę (z kulą lub bez) składamy od dołu. Precyzja tej czynności jest szczególnie ważna, aby po wyjęciu wałka tutka nie rozpadała się, ani nie gubiła prochu. Wyciągamy wałek z tutki.
III. Za pomocą miarki wsypujemy odpowiednią ilość prochu (zazwyczaj 12g). Liczba pełnych miarek, zależy oczywiście od jej pojemności.
IV. Ładunek jest prawie gotowy. Górną część tutki sciskamy, tak aby zamknąć proch (i kulę). Sciśnięty papier składamy w połowie jego długości i zaginamy rogi, tak aby ładunek sam się nie otworzył.

Tak przygotowany patron, wkładamy do ładownicy.


Bardzo ważne podczas wykonywania ładunków jest to, aby oddalić się od wszelkich źródeł ognia, czyli ognisk, lampionów, palaczy i widzów, którzy potrafią z papierosami podejść i obserwować proces.

 


To tyle :). Poniżej dwa zdjęcia przedstawiające naszych żołnierzy przy kręceniu ładunków:

 

Napisz co myślisz:
© mail: admin na pulk12.pl