Pułk 12. Piechoty Księstwa Warszawskiego
2. batalion, 2.kompania

 

Grudzień '70, rekonstrukcja wydarzeń "Czarnego Czwartku"

Dziś nasi żołnierze wystąpili w nietypowej dla siebie roli i okolicznościach. Nie byliśmy przebrani w stroje napoleońskie, nie przywoływaliśmy wydarzeń sprzed 200 lat, a z okresu zupełnie niedawnego.

Czterdzieści lat temu wydarzyły się w serii polskich miastach, wydarzenia zaliczane do tzw. "polskich miesięcy". Najbardziej dramatyczne w przebiegu i skutkach były wydarzenia w Gdyni. Do dnia dzisiejszego pamiętane są jako "Czarny Czwartek". Mieliśmy zaszczyt wziąć udział w rekonstrukcji dramatycznych zajść jakie miały wówczas miejsce. Żołnierze "dwunastki" zostali rozdzieleni do dwóch przeciwnych obozów. Graliśmy stoczniowców jak również żołnierzy LWP.

Rekonstrukcja inscenizacji była dla nas dużym przeżyciem. Ich źródłem było wiele czynników... przede wszystkim zaś to, że kontrowersje, dramat emocjonalny i moralny tamtych dni nie przebrzmiał do dziś...

Poniżej umieszczamy kilka linków do materiałów, na których udokumentowano wydarzenia z dnia dzisiejszego, jak również dokumentację epizodów z tak niedawnej i tak ciągle żywej przeszłości:

http://grudzien70.ipn.gov.pl/

http://www.tvn24.pl/12690,1686623,0,1,zomo-i-czolgi-na-ulicach-gdyni,wiadomosc.html

http://gdansk.naszemiasto.pl/artykul/705170,inscenizacja-masakry-grudniowej-w-gdyni-stoczni,id,t.html

http://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Mocna-inscenizacja-masakry-grudniowej-w-Gdyni-n44215.html

http://www.youtube.com/watch?v=05Jx1whagmo

 

 

Napisz co myślisz:
© mail: admin na pulk12.pl